Redukcja Masy Ciała
Aktywność fizyczna dzieci powinna być realizowana codziennie, zarówno w formie zajęć zorganizowanych jak i w postaci spontanicznej, przyjemnej i bezpiecznej, podejmowanej na podwórkach czy placach zabaw podczas przerwy między obowiązkami szkolnymi czy domowymi.
Zaleca się aby minimalna dzienna liczba kroków dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat wynosiła od 6000 do 8000. Dla dzieci
i młodzieży szkolnej do 18.roku życia zaleca się wykonanie od 12000 do 15000 kroków dziennie.
W świetle aktualnych statystyk częstotliwość podejmowania aktywności ruchowej przez dzieci i dorosłych budzi co najmniej niepokój.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat powinny:
• co najmniej 60min. dziennie zaangażować się w wysiłki i o umiarkowanej i wysokiej intensywności,
• co najmniej 3 dni w tygodniu wykonywać ćwiczenia o dużej intensywności, takie które wzmacniają kości i mięśnie,
• ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej, szczególnie czas spędzony przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora.
Skład i proporcje ciała wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zbyt wysoki wskaźnik BMI, czyli stosunek masy ciała do wzrostu, czy nadmiar tkanki tłuszczowej określane są jako nadwaga lub otyłość. Jednak wskaźnik ten u dzieci i młodzieży nie do końca jest miarodajny, ponieważ podczas intensywnego rozwoju zmienia się zawartość tkanki tłuszczowej, tu lepiej posłużyć się siatkami centylowymi.